Haber

Ekrem İmamoğlu Kararını Verdi: İstanbul’u Kimseye Bırakmayacak

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Mayıs seçimlerinden sonra CHP’de değişim olması gerektiğini söyledi ve bunun için çalıştı. Kamuoyunda CHP’nin genel başkanı olduğu söylenen Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde İBB’den adaylığını koyma kararı aldı.

Ekrem İmamoğlu, Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte hareket etti ve hızla Türkiye’nin dört bir yanında mitingler yapıldı.

Millet İttifakı için hüsranla sonuçlanan seçimler, CHP’de değişim davetlerini de beraberinde getirdi.

Değişim çağrılarını başlatan Ekrem İmamoğlu’ydu. İmamoğlu’nun partinin değerli isimleriyle ‘gizli’ zoom görüşmeleri yaptığı da ortaya çıktı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü Gazetesi’ndeki yazısında İmamoğlu’nun bir kez daha İBB başkanlığına aday olacağını yazdı.

İmamoğlu, ‘İstanbul’u kaybedemeyiz’ diyecek ve yeniden İBB başkanlığına aday olacağının sinyallerini verecek. Ancak CHP genel başkanlığının değişmesi gerektiğini de vurgulayacak. ‘Değişiklik olmazsa yerel seçimlerde risk doğabilir’ görüşünü dile getirecek.

Saymaz’a göre Ekrem İmamoğlu’nu bu kararı almaya iten üç önemli konu var.

“İmamoğlu kalesi gördüğü İBB’yi kaybetmek istemiyor. Görüldüğü gibi 2028’de cumhurbaşkanı adayı olacaksa İstanbul’a sırtını dönerek başlamanın bir yolu yok. Bu bir.

İkincisi de şu: Çeyrek asır sonra alınan İstanbul’u AK Parti’ye teslim eden olmak istemiyor. İBB’nin anahtarını Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya vermenin siyasi maliyeti İstanbul’u seçimde kaybetmekten ağır gelebilir.

Üç: CHP Genel Başkanı seçilirse koltuğunu bırakacağı AK Parti, İmamoğlu dönemindeki karar ve süreçleri tahrif ederek bunu aleyhine kullanacak.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın…

haber-ulukisla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu