Yaşam

Hatay’da enkazdan 70 saat sonra kurtardıkları kadın sakinleşmeye çalıştı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’da görev yapan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı arama kurtarma ekipleri, enkaz altında kalan 167 kişiyi kurtardı.

Görev değişikliğinin ardından Konya’ya dönen ekiplerden İbrahim Sezer Kısa, büyük yıkımın yaşandığı Hatay’a ilk ulaşan gruplardan biri olduklarını söyledi.

“Acılarını ve mutluluklarını paylaştık”

“Ela adında bir kız babasıyla kendine bir yaşam alanı bulmuş. ama acılarına, mutluluklarına ortak olduk.Gözlerimizde yaşlarla çalıştık.”

dedi.

“Beni kurtar ama kendini riske atma” dedi.

Kısaca, beyin sarsıntısından 70 saat sonra enkazdan sağ çıktıkları bir hanımla rekabet anları,

“Yaklaşık 2-2,5 saat çalıştık. Birimizin elini tuttu. ‘Kurtar beni ama kendini riske atma sana bir şey olmaz.’ Bizi sakinleştirmeye çalışırken 70 saatten fazla enkaz altında kaldı.”

sözleriyle anlattı.

“Çıkardığımız her ruhla yeniden doğmuş gibi hissettik”

Kurtardıkları her canın kendilerine moral verdiğini söyleyen Kısa,

“Çıkardığımız her canlıyla yeniden doğmuş gibi olduk. Bir canlıyı çıkardığınızda, yorulmadan, acıkmadan, susuz kalmadan, bir başka canlıya ulaşmak için büyük çaba harcıyorsunuz.”

söz konusu.

“Gülümsemeye başladı, kaldırılacağından emindi”

Ekiplerden Haydar Gazi Çetin, enkazdan çıkan her canın kendilerine büyük moral olduğunu söyledi.

Arama kurtarma ekiplerinin çalıştığını bilmenin enkaz altında kalanları da rahatlattığını belirten Çetin, şöyle konuştu:

“Günlerce uyumazsın, yemek yemezsin, açlığını hatırlayamazsın çünkü oradan birini çıkardın, biri seni bekliyor. İki çocuk ve annesi vardı. İlk çocuğu çıkardık. , sağlık görevlilerine teslim ettik, ikinci çocukta gülümsemeye başladı.Artık çıkarılacağından emindi.Orada olmaları onlara büyük moral oldu.Seslerini duymak ve konuşmak bizi de motive etti.”

“Bir ses duyduğunda öyle bir güç vardır ki…”

Ekipten Ali Uçar,

“Bazen yorulursun, gücün yetmez ama bir ses duyduğunda öyle güçlü gelirsin ki insanları kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaparsın. Bir insanı kurtardığında günlerce dinlenmiş gibi hissedersin. Allah böyle bir felaketi bir daha göstermesin.”

İfadeleriyle duygularını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu