Haber

İran Dini Lideri Hamaney’in zehirlenme vakalarına tepkisi: “Bu affedilemez bir suçtur”

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran’da çok sayıda kız öğrencinin zehirlenerek öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bu affedilemez bir suçtur çünkü toplumun en masum kesimine, yani çocuklara karşı işlenmektedir.”

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ağaç Dikme Günü münasebetiyle katıldığı bir programda ülkenin birçok şehrinde kız öğrencilerin zehirlenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

açıklamalarda bulundu. Son 3 ayda çok sayıda kız öğrencinin zehirlendiği olaylara tepki gösteren Hamaney, yetkililerin konuyu ciddiyetle takip etmesi gerektiğini söyledi. Olaya karışanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini vurgulayan Hamaney, “Bu, toplumun en masum kesimine yani çocuklara karşı işlendiği için affedilemez bir suçtur. Bu olaya karışan kişi veya gruplara karşı işlenmektedir. olay bir an önce bulunup en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Herkes bilmeli ki bu suç bir suçtur. Fail veya failleri tespit edilip mahkum edilirse asla affedilmez ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. başkalarına ders olsun.”

Okullarda 1657 kız çocuğu zehirlendi

İran’ın Kum, Burujard, Tahran ve Erdebil kentlerinde son 3 ayda 71’den fazla okulda görülen ve bin 600’den fazla kız öğrencinin zehirlendiği olaya zehirli gazın neden olduğu açıklandı. . İran Parlamentosu Sağlık Komisyonu Üyesi Zehra Piri, ülke genelinde toplam bin 657 kız öğrencinin zehirlendiğini belirterek, “Şu ana kadar Kum şehrinde 799, İran’da 400 kız öğrenci zehirlendi. Burucerd şehrinde, Tahran şehrinde 350 ve Erdebil şehrinde 108.” Zehirlenme olaylarının hafif olduğunu kaydeden Piri, öğrencilerin sadece baş dönmesi ve halsizlik belirtileriyle hastaneye kaldırıldığını, zehirlenmelerin paniğe yol açmaması gerektiğini söyledi.

Öte yandan dün İran medyasında yer alan haberlerde Urmiye kentinde 450 üniversite öğrencisinin kaldığı kız öğrenci yurdunda kaynağı henüz belirlenemeyen gazdan yüzlerce öğrencinin zehirlendiği belirtildi.

Ülkede ilk zehirlenmeler 30 Kasım 2022’de Kum’daki Parıltı Teknik Lisesi’nde okuyan 18 öğrencinin hastaneye kaldırıldığı sırada görüldü. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu